Umowa majątkowa małżeńska, co to jest?
W momencie zawarcia małżeństwa pomiędzy małżonkami powstaje ustawowy ustrój wspólności małżeńskiej, decydując się na umowę majątkową małżeńską, można ją rozszerzyć, ograniczyć, wprowadzić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków. Umowa majątkowa małżeńska potocznie – intercyza jest zawierana w formie aktu notarialnego, pomiędzy małżonkami lub osobami planującymi wstąpić w związek małżeński. Powoduje wprowadzenie umownego majątkowego ustroju małżeńskiego.
Sporządzenie małżeńskiej umowy majątkowej pozwala na uregulowanie kwestii majątkowych na wypadek ustania związku małżeńskiego. Daje ona przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa – zarówno materialnego, jak i emocjonalnego.
Rodzaje małżeńskich umów majątkowych:
- ROZSZERZONA WSPÓLNOŚĆ MAJĄTKOWA – zawierana w trakcie trwania małżeństwa, skutkuje tym, że majątek, który został nabyty przez jednego z małżonków przed zawarciem związku małżeńskiego, wchodzi do majątku wspólnego małżonków, którzy mogą określić, jakie elementy z majątku osobistego każdego z nich mają wejść w skład majątku wspólnego np. nieruchomości, ruchomości. Istnieją wyjątki takie jak: dziedziczenie, darowizny, które pozostają majątkiem osobistym.
- OGRANICZONA WSPÓLNOŚĆ MAJĄTKOWA – polega na tym, że małżonkowie mogą wyłączyć z ich majątku wspólnego niektórych elementów (kategorie).
- ROZDZIELNOŚĆ MAJĄTKOWA – każdy z małżonków w trakcie trwania małżeństwa nabywając element majątkowy, np. mieszkanie nabywa je do swojego majątku osobistego (nie powstaje majątek wspólny). W takiej sytuacji nie jest wymagana zgoda małżonka, również przy zawarciu umowy pożyczki, kredytu itp. W konsekwencji małżonkowie nie odpowiadają za długi współmałżonka.
- ROZDZIELNOŚĆ MAJĄTKOWA Z WYRÓWNANIEM DOROBKÓW – w tym rodzaju rozdzielności można określić, że w przypadku ustania małżeństwa nastąpi wyrównanie dorobków. Osoba która, zgromadziła mniejszy majątek w trakcie trwania małżeństwa, ma prawo domagać się od współmałżonka wyrównania dorobków.
Aby sporządzić umowę majątkową małżeńską, wymagana jest zgoda obydwu stron oraz ich obecność w trakcie podpisywania aktu notarialnego.
Dane oraz dokumenty potrzebne do sporządzenia umowy majątkowej małżeńskiej:
– dane małżonków: imiona, nazwiska, imiona rodziców, seria, numer i data ważności dowodu osobistego, PESEL, adres zamieszkania.
– skrócony odpis aktu małżeństwa (jeśli umowa będzie sporządzana po zawarciu związku małżeńskiego)
Notariusz może przygotować projekt umowy zgodny z obowiązującym prawem, odpowiadający potrzebom oraz oczekiwaniom małżonków.
Podsumowanie:
Rozdzielność majątkowa oznacza, że partnerzy decydują się na regulacje stosunków majątkowych między nimi. Jest to rozwiązanie, które daje ochronę przed długami, niezależność finansową lub w przypadku rozwodu łatwiejszym podziałem majątku. Wymaga też odpowiedniej dokumentacji, utrudnia uzyskanie pożyczek i kredytów oraz uniemożliwia wspólne rozliczanie się z podatku PIT. Rozdzielność majątkowa ma swoje zalety i wady, zawarcie takiej umowy może być skomplikowane. Ważne, aby zrozumieć jej zasady a przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować się z kancelarią w celu wyjaśnienia przepisów oraz przygotowania odpowiedniej umowy majątkowej zawierającej indywidualne potrzeby.
Szczegóły kontaktu można znaleźć w zakładce „Kontakt”.